دستگیری باند زمردهای ۱۰۰ میلیاردی در غرب استان تهران

2 زوج تبهکار و یک مرد که بعنوان خریدار زمردهای 100میلیارد ریالی ازطریق سایت دیوار سناریوی سرقت خود را طراحی و اجرایی کرده بودند با تلاش کارآگاهان شهر قدس در کرج دستگیر شدند.

 به گزارش خطرفوری،رسیدگی به این پرونده از 2 شهریور از زمانی شروع شد که مرد جوانی هراسان با پلیس تماس گرفت و مدعی شد که زمردهای گرانقیمت وی در یک ملاقات برای فروش توسط 3 مرد و 2 زن  در یکی  از خیابان‌های شهر قدس به سرقت رفته است.

مرد مالباخته درحالیکه توسط سارقان مورد ضرب شتم قرار گرفته بود به اداره پلیس رفت .

وی در تشریح نحوه ی سرقت اموال گرانبهایش به کارآگاهان دایره مبارزه با سرقت گفت:مدتی قبل زمرد های که از قبل داشتم را برای فروش در سایت دیوار آگهی کردم خیلی طول نکشید که مرد ناشناسی از کرج تماس گرفت و مدعی شد که خریدار سنگ های قیمتی است وی و همسرش  را به خیابان‌های اطراف شهر قدس دعوت کردم وقتی به محل قرار رفتم 2 زن و یک مرد دسته جمعی به من حمله کرده و با ضرب و شتم  سنگ های قیمتی را سرقت کردند.

پس از ادعای های مرد مالباخته خیلی زود تیمی از کارآگاهان زبده شهر قدس رسیدگی به این پرونده را در دستور کاری خود قرار دادند و پس از تحقیقات گسترد و اطلاعاتی توانستند مخفیگاه سارقان متواری را در یکی از محله های کرج کشف کنند.

سرهنگ فضل الله سواری پور رئیس پلیس آگاهی غرب استان تهران درباره دستگیری این سارقان گفت:پس از کشف مخفیگاه متهمان در یک عملیات فرا استانی توانستیم 2 زوج و یک مرد را که دراین پرونده دخیل بودند را دریک عملیات غافلگیرانه دستگیر کنیم خوشبختانه تمام سنگ های قیمتی با تلاش ماموران از سارقان رد مال شد ه و به مالباخته بازگردانده شد.

وی با ارائه توصیه هایی به شهروندان خواست تا در زمان خرید یا فروش کالا در فضای مجازی هشدارهای پلیسی را جدی بگیرند تا هدف سودجویان و کلاهبرداران فضای مجازی قرار نگیرند.

سواری پور با توصیه به فروشندگان کالاهای دست دوم در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی گفت: کلاهبرداران و سودجویان از هر فرصتی برای فریب‌کاری و اقدامات مجرمانه استفاده می‌کنند که در برخی مواقع مشاهده شده که فروشندگان کالاهای دست دوم در نقشه این افراد کلاهبردار گرفتار شده‌اند.

خریداران کالاهای دست دوم پس از تماس با فروشندگان برای مشاهده کالا قرار حضوری می‌گذارند و پس از بررسی کالای مورد نظر برای پرداخت پول، شماره کارت یا حساب بانکی فروشنده را گرفته و از طریق تلفن همراه و به شیوه ساتنا اقدام به واریز پول به حساب مشتری می‌کنند. پرداخت به شیوه ساتنا به گونه‌ای است که واریز پول در سامانه رزور می‌شود و عملیات بانکی به عنوان انتقال پول به ثبت می رسد، اما پرداخت هنوز انجام نشده و قابل لغو است. سپس خریدار با نشان دادن صورتحساب بانکی به فروشنده او را از پرداخت پول مطمئن می‌کند و وی و کالا را تحویل خریدار می‌دهد.

کلاهبرداران پس از تحویل گرفتن کالا و دور شدن از محل اقدام به لغو انتقال پول به حساب فروشنده می‌کند و فروشنده نیز دیگر اطلاعاتی از خریدار کالا ندارد و بعد از ۲۴ ساعت که پول به حسابش واریز نمی‌شود متوجه می‌شود که در دام این کلاهبرداری گرفتار شده است.

وی به کاربران توصیه کرد که در زمان فروش کالا تا زمانی که تراکنش بانکی و واریز پول به حساب از سمت بانک خود فروشنده تایید نشده، از تحویل کالا به خریدار خودداری کنند.

رییس پلیس آگاهی غرب استان تهران در ادامه گفت: دربرخی موارد دیده شده خریداران کالا در فضای مجازی اقدام به پرداخت بیعانه می‌کنند، در برخی از پرونده‌ها دیده شده که فروشنده برای این که کالا را برای خریدار رزرو کند، درخواست بیعانه می‌کند و متاسفانه برخی خریداران برای تهیه کالای مورد نظر اقدام به واریز این مبلغ می‌کنند و پس از آن فروشنده پاسخ تماس خریدار را نمی‌دهد.

معمولا به دلیل پایین بودن مبلغ بیعانه، تعداد کمی از کسانی که به این شیوه هدف کلاهبرداری قرار می‌گیرند اعلام شکایت می‌کنند، اما این سودجویان از افراد زیادی به این شیوه کلاهبرداری کرده و پول زیادی به جیب می‌زنند.

 

وی از شهروندان درخواست کرد که در صورت گرفتار شدن در دام این کلاهبرداران با مراجعه به پلیس اعلام شکایت کنند تا افراد دیگری هدف این کلاهبرداری‌ها قرار نگیرند. شهروندان توجه داشته باشند تا زمانی که از آدرس، هویت و مشخصات فروشندگان اطمینان پیدا نکرده‌اند به هیچ عنوان اقدام به واریز پول به حساب افراد نکنند.

مردم باید هوشیار باشند و اطلاع داشته باشند که هیچ کالایی بدون دلیل ارزان نیست و در بیشتر پرونده ها دیده شده که کلاهبرداران برای وسوسه کردن و گرفتار کردن سوژه هایشان کالا را در فضای مجازی به قیمت پایین‌تری آگهی می‌کنند تا کاربران را وسوسه کنند و با استفاده از طمع خرید جنس ارزان آن‌ها را هدف کلاهبرداری قرار می‌دهند.

وی همچنین درباره ی فضای امن معامله نیز گفت :امکان هرجور سود جویی در معامله هست همینطور که دراین پرونده شاهد بودیم سارقان با یک نقشه حساب شده به محل معامله رفتند وپس از دیدن سنگ‌های قیمتی نقشه سرقت خودرا پیاده کردند.

بنابراین حفظ حریم ایمن در چنین معامله های دراختیار خود افراد است عموما بیشتر این مسائل به دلیل سهل انگاری خود افراد رخ می‌دهد.

 

ارسال به دیگران :

نظر شما