تشکیل هیئت کارشناسی برای تعیین مقصران سیل مشهد

قاضی پرونده کشته شدگان سیل مشهد از تشکیل هیئت کارشناسی برای تعیین مقصران این حادثه مرگبار خبر داد.

قاضی شعبه 211 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در مصاحبه ای اختصاصی با خبرنگار روزنامه خراسان، از رسیدگی ویژه به پرونده سیل مشهد خبرداد و افزود:هیئت کارشناسی برای تعیین مقصران وقوع این حادثه تلخ تشکیل شده است و تحقیقات موشکافانه در این باره ادامه دارد.
قاضی محمود عارفی راد درپاسخ به این سوال که هیئت کارشناسی از چه تخصص هایی تشکیل شده است ،گفت: افراد متخصص در رشته های گوناگون مانند آب،حوادث،شهرسازی و غیره قصور اشخاص حقوقی وحقیقی و حتی نهادها و سازمان ها را با دقت بررسی می کنند و نتیجه آن را به دادسرا گزارش خواهند داد.
این مقام قضایی با بیان این که استعلاماتی از ارگان ها و سازمان هایی مانند هلال احمر،آتش نشانی و اداره آب وفاضلاب صورت گرفته است تا چگونگی و روند امدادرسانی و حتی فعالیت های انجام شده در قبل و بعد از وقوع سیل را تشریح کنند،تاکید کرد:گزارش ها و نظرات نهادها و سازمان های دخیل در ماجرای سیل مشهد مورد بررسی های دقیق کارشناسان قرار می گیرد تا پس از جمع بندی نهایی و جمع آوری مستندات برای تعیین مقصر یا مقصران سیل، ازآن ها بهره برداری قضایی شود.
قاضی عارفی راد اضافه کرد: برخی از نهادها و یا سازمان ها متولیان اموری هستند که در وقوع سیل و یا افزایش خسارت های آن نقش دارند به همین دلیل هم تحقیقات گسترده ای با دستور مستقیم دادستان مرکز خراسان رضوی دراین باره آغاز شده است و در صورتی که هرکدام از اشخاص حقیقی یا حقوقی قصوری در وقوع این حادثه تاسف بار داشته باشند، با قاطعیت لازم با آن ها برخورد خواهد شد.
قاضی ویژه قتل عمد مشهد همچنین به 8 قربانی سیل در مشهد نیز اشاره کرد وگفت:5تن از قربانیان سیل در میدان انقلاب و کوی سیدی مشهد بودند و3 تن دیگر نیز در روستاهای اطراف طعمه سیل ویرانگر شده اند که همه اولیای دم شناسایی و از آنان تحقیق شده است.
وی ادامه داد:از همان لحظات اولیه گزارش وقوع سیل در مشهد بلافاصله بازدیدهای میدانی از مکان های مختلف صورت گرفت و دراین بازدیدها موارد تخصصی و قضایی به طور کامل مستندسازی شد تا درپرونده مورد استناد دقیق حقوقی قرارگیرد.
قاضی شعبه 211 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به دریافت گزارش پزشکی قانونی درباره قربانیان این حادثه هم اشاره کرد وگفت: نظرات کارشناسی پزشکان قانونی درباره علت دقیق مرگ 8 قربانی سیل نیز دریافت شده است اما با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع،تحقیقات کارشناسی با دقت و سرعت درباره عاملان قصور و یا ترک فعل ادامه دارد.
عکس ها اختصاصی از خراسان
قاضی ویژه پرونده سیل مشهد با تاکید بر نقش مهم عوامل انتظامی در جمع آوری مستندات موجود خاطرنشان کرد: درهمان آغازین ساعات تحقیق قضایی علاوه بر حضور میدانی معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم در صحنه های حادثه برای جلوگیری از تکرار و گسترش سیل در مناطق مختلف شهری ، پرونده ای نیز با دستور قاضی محمدحسین درودی(دادستان مرکز خراسان رضوی)درشعبه ویژه پرونده های جنایی تشکیل شد و مورد رسیدگی ویژه قرارگرفت.

قاضی محمود عارفی راد درپایان به شهروندان اطمینان داد:ماجرای سیل مشهد از ابعاد گوناگون و زوایای مختلف مورد پایش و کنکاش های تخصصی قرارمی گیرد و مردم مطمئن باشند که با مقصران این حادثه تلخ مطابق قانون برخورد قاطعی صورت خواهد گرفت.

اخبار مرتبط

ارسال به دیگران :

نظر شما