ماجرای سرقت های سازمان یافته مغز خودرو

شبکه گسترده و سازمان یافته سرقت کامپیوتر خودرو در مشهد متلاشی شد و زوایای گوناگون این پرونده در حالی زیر ذره بین تحقیقات قرارگرفت که تاکنون30 عضو این شبکه سرقت شناسایی شده اند.

فرمانده انتظامی مشهد روز گذشته در تشریح عملیات پیچیده اطلاعاتی برای کشف سرقت های سازمان یافته مغز خودرو(ای سی یو) گفت:کارآگاهان پلیس آگاهی مشهد در اجرای طرح مبارزه قاطع با مالخران اموال سرقتی به سرنخ هایی از یک مالخر حرفه ای رسیدند که در زمینه خرید و فروش کامپیوترخودرو (ای سی یو) فعالیت می کرد.

سرهنگ احمد نگهبان افزود: با توجه به حساسیت این ماجرا که به روند صعودی آمار سرقت های مغز خودرو(کامپیوتر) در مشهد گره می خورد،رصدهای اطلاعاتی دقیقی با تشکیل یک گروه عملیاتی در اداره مبارزه با سرقت خودرو آغاز شد و کارآگاهان زن جوانی را زیر نظر گرفتند که از مالخران حرفه ای بود و می توانست کارآگاهان را به شبکه سرقت (ای سی یو) برساند.

وی گفت:طولی نکشید که بررسی های نامحسوس با انجام یک سری فعالیت های پیچیده اطلاعاتی به نتیجه رسید و سرشبکه مالخران در حالی به تور اطلاعاتی پلیس افتاد که تحقیقات مقدماتی حکایت از یک شبکه گسترده و سازمان یافته داشت.

بنابراین ماجرا با حساسیت خاصی پیگیری و مشخص شد که یکی از مالخران این شبکه سرقت با 3 عضو خانواده اش (2برادر و یک خواهر) زندگی مخفیانه ای در حاشیه شهر دارد وهیچ گاه خودش با مالخران اصلی تماس نمی گیرد.

سرهنگ نگهبان در ادامه این گفت وگوی اختصاصی تصریح کرد: بررسی های تخصصی بیانگر آن بود که این مالخر حرفه ای با 3 تن دیگر از مالخران (ای سی یو) و فقط از طریق اعضای خانواده اش ارتباط برقرار می کند و ای سی یوهای سرقتی را به آنان می فروشد.
مقام ارشد انتظامی مشهد با اشاره به بهره گیری پلیس از شیوه های فنی برای شناسایی مخفیگاه مالخر مذکور خاطر نشان کرد:کارآگاهان همزمان با رد زنی های اطلاعاتی به مخفیگاه این مالخر دست یافتند و او را هنگام قرار برای فروش ای سی یوهای سرقتی به یکی از مالخران اصلی در بولوار رسالت مشهد به دام انداختند.
وی اضافه کرد: در بازرسی از مخفیگاه وی 16 دستگاه ای سی یو که به مغز خودرو معروف است در حالی کشف شد که چندین دفتر ثبت خرید و فروش اموال سرقتی نیز به دست آمد.

«کلیددار امنیت مشهد» ادامه داد: در بازجویی از این مالخران،هویت 7تن از اعضای این شبکه لو رفت که 5 تن از آنان سارق و 2 نفر دیگر هم از مالخران اصلی این شبکه سازمان یافته بودند. بنابراین کارآگاهان پلیس آگاهی مشهد در 6عملیات جداگانه که 36 ساعت به طول انجامید7 عضو باند را دستگیر و علاوه بر 15 دستگاه ای سی یوی  سرقتی 6دستگاه باتری و 4دستگاه دینام خودرو را نیز از مخفیگاه های آنان کشف کردند.

فرمانده انتظامی مشهد افزود:در ادامه این عملیات هویت 20 سارق دیگر از اعضای این شبکه لو رفت و متهمان به سرقت و خرید و فروش بیش از 400دستگاه انواع ای سی یو از ابتدای سال جاری اعتراف کردند که برخی از آنان هنوز فراری هستند.

سرهنگ احمد نگهبان تاکید کرد: سردسته این شبکه بزرگ سرقت که فردی سابقه دار است برای گمراه کردن پلیس از 20 کارت و حساب بانکی نزدیکان و دوستانش برای واریز وجوه ناشی از خرید و فروش ای سی یوهای سرقتی استفاده می کرد که تاکنون گردش مالی بیش از 40 میلیارد ریال در این حساب ها شناسایی شده است.رئیس پلیس با تجربه مشهد یادآور شد بررسی های بیشتر کارآگاهان درباره زوایای مختلف این پرونده نشان داد مالخران واسطه، ای سی یوهای سرقتی را 400 تا یک میلیون و 200هزارتومان از سارقان می خریدند و سپس بین 2تا 3میلیون تومان به مالخران اصلی شبکه می فروختند اما مالخر اصلی این شبکه سازمان یافته به صورت مخفیانه زندگی می کرد و تنها از طریق نوچه هایش با دیگران ارتباط داشت به گونه ای که مایحتاج روزانه اش را نیز دیگران تهیه می کردند و او فقط شب ها از لانه اش بیرون می آمد و برای کنترل مخفیگاهش نیز چندین دوربین مدار بسته نصب کرده بود.سرهنگ نگهبان با اشاره به مستندات به دست آمده از گوشی تلفن ودفاتر ثبت اموال سرقتی از سردسته این شبکه تصریح کرد: بررسی این اسناد مشخص کرد که متهم مذکور فقط دریک شب 60 دستگاه ای سی یوی سرقتی را از سارقان خریده است!
رئیس پلیس مشهد همچنین به توقیف 6دستگاه خودروی سواری در این پرونده اشاره کرد وگفت: متهمان از خودروهای مذکور در نقل و انتقال اموال سرقتی استفاده می کردند که با دستورات قاطع قضایی توقیف شده اند اما تحقیقات کارآگاهان برای ریشه یابی ابعاد دیگر سرقت های مذکور همچنان ادامه دارد.

اخبار مرتبط

ارسال به دیگران :

نظر شما