قتل پدر خانواده جلوی چشمان پسرش توسط دزدان خشن

مرد جوان که امروز با مسافرکشی زندگی خود را می گذراند سالها پیش در ماجرای قتل پدرش به دست دزدان به سراغ مواد مخدر رفت و ثروت پدرش را دود کرد.

اعتیاد می‌تواند از سنین جوانی و حتی نوجوانی گریبانگیر انسان‌هایی شود که خیلی زود از زندگی عادی باز می‌ایستند و از مسیر درست زندگی خارج می‌شوند.

موارد بسیاری است که ابتدا جوانان با اعتیاد به  سیگار  و  مشروبات الکلی  به سمت مواد مخدر می‌روند.

این بار با مرد مسافرکشی روبرو هستیم که پس از قتل پدرش در یک صحنه دزدی به سمت مواد مخدر رفته و اعتیاد مسیر زندگی اش را تغییر داد.

خودت را معرفی کن و بگو که چند ساله هستی و به چه مدت درگیر اعتیاد بودی؟

امید هستم 41 ساله از تهران، از 19 سالگی اعتیادم به سیگار و سپس الکل آغاز شد و کم کم به سمت مواد مخدر مثل  تریاک  و شیره رفتم.

قصد داشتم که شیره را ترک کنم اما به مصرف متادون روی آوردم و بعد از مدتی توانستم  مواد را ترک کنم.

چرا فقط 3 سال ؟

سه سال مواد مخدر را ترک کرده بودم که نیت کردم یکی از دوستان معتادم را ترک دهم، خواستم به او کمک کنم که  اعتیاد  ش را ترک کند اما ناگهان به خودم آمدم و دیدم که دوباره مواد مخدر را شروع کردم.

پس از مصرف مواد چه حسی داشتی؟

من 2 ماه شیشه مصرف کردم و بعد از مصرف دچار توهمات عجیبی می‌شدم، به عنوان مثال یک بار قصد داشتم ماشینم را که در حیاط خانه بود، بشویم اما بعد از مدتی متوجه شدم که همه خانه را شسته ام و همه جا را با شیلنگ آب خیس کردم جز خودرویم.

با شیشه، دچار توهمات خودبزرگ بینی شده بودم اما توانستم شیشه را با کمک انجمن ها و مراکز ترک اعتیاد ترک کنم.

متادون نیز مرا خیلی اذیت کرد، با مصرف متادون من وحشی می‌شدم و حس قدرت وحشیانه به من دست می‌داد.

از وضعیت تأهل خودت بگو.

من در سن 20 سالگی ازدواج کردم، در همان زمانی که درگیر سیگار و الکل بودم.

فرزند هم داری؟

 3فرزند دارم، یک دختر 20 ساله و 2 فرزند پسر 10 و 15 ساله.

خانواده ام ابتدا مرا درک می‌کردند و به من کمک می‌کردند تا ترک کنم اما موفق نشدم سپس خانواده‌ام مرا به مدت 2 سال طرد کردند و من نیز در آن دو سال زندگی و خانه را رها کردم و به شهرستان رفتم و درگیر مصرف اعتیاد شدم و حتی در آن دو سال از اطرافیانم شنیدم که ای کاش امید می‌مرد.

از داستان غم‌انگیز پدرت بگو.

وقتی من 18 سالم بود، دزدها قصد داشتند که ماشین پدرم را بدزند و پدرم نیز مانع کار آن‌ها شد و سارقین پدرم را کشتند.

وقتی پدرم فوت شد، اموال زیادی از پدرم به من رسید و من از شکم سیری به اعتیاد روی آوردم.

در آن زمان یکی از تفریحاتم این بود که مشروب بنوشم و سپس سیگار بکشم اما خیلی سیگار نمی‌کشیدم چون که از دود متنفر بودم!

بعد از ازدواج دچار یک‌سری خلأهایی شدم که شیره و تریاک جای آن‌ها را پر می‌کرد اما بعد از مدتی درگیر متادون و هروئین شدم. متادون ضربه زیادی به من زد، کبدم از دست رفت و حتی دندان‌هایم ریخت.

وقتی درگیر اعتیاد بودی، به خودکشی فکر کردی؟

یکی از عللی که من ترک کردم همین خودکشی بود!

نه می‌توانستم ادامه بدم و نه می‌توانستم ترک کنم پس یک شب تصمیم گرفتم که خودم را خلاص کنم، به پشت بام رفتم تا خود را راحت کنم.

پریدی؟

خانواده ام که فهمیدند قصد من چیست، مرا تشویق کردند که به پایین بپرم!

فکر کنم آن‌ها می‌خواستند با تشویق من بگویند که تو همین الان هم از دست رفته‌ای اما من جا خوردم و خودکشی نکردم.

بعد از این داستان به کمپ ترک اعتیاد رفتم و دوباره خواستم که ترک کنم.

چه مدت است که ترک کردی؟

الان 5 سال و 2 ماه است که ترک کرده‌ام. اعتیاد مرا به یک دو راهی وارد کرد، یکی مرگ و دیگری فقط زنده ماندن

از مهارت ها و توانایی‌هایت بگو.

من 6 ماه است که مسافرکشی می‌کنم، قبل از آن مشغول جوشکاری بودم و حتی در املاکی نیز کار می‌کردم و برادرم جای پدر نداشته ام بود و خرجی خانه ام را  ‌می‌دادم.

چه صحبتی با جوانانی داری که معتاد سیگار هستند؟

هیچ وقت آدم به یک بار قناعت نمی‌کند، ناگهان میبینی که معتاد شده‌ای.

آیا به آینده امید داری؟

خیلی زیاد. چون الان پاک هستم و دخترم با من می‌خندد و زندگی قشنگی دارم.

از کارت راضی هستی؟

چه عرض کنم! به هرحال اوضاع اقتصادی سخت است و من هم دارم تلاشم را می‌کنم.

نظر کارشناسی

علیرضا شریفی یزدی، روانشناس اجتماعی درباره انسان هایی که به سرنوشتی شبیه امید دچار می‌شوند، گفت: عوامل روانی و عوامل محیطی، دو عامل اصلی اعتیاد هر انسان هستند. هنگامی که امید در 18 سالگی پدرش را از دست داد، ثروت زیادی به او رسید اما او هنوز از لحاظ عقل اقتصادی، به بلوغ نرسیده بود، به همین دلیل این ثروت را خرج مواد مخدر و خوش‌گذرانی کرد.

وی ادامه داد: همچنین عامل محیطی یعنی مرگ پدر نیز بر او تاثیر گذاشت اما بسیاری هستند که پدر و مادر خود را از دست می‌دهند اما معتاد نمی‌شوند.

شریفی یزدی با اشاره به اینکه برخی انسان‌ ها زمینه روانی گرایش به مواد مخدر و روانگردان‌ها را دارند، عنوان کرد: وقتی که یک محرک بیرونی نامطلوب، مثل مرگ عزیز رخ می‌دهد، امکان اینکه انگیزه آن‌ها تبدیل به عمل شود بسیار است.

روانشناس اجتماعی با بیان اینکه امید از قبل گرایش‌های روانی را دارا بوده، اظهار کرد: غربالگری‌هایی باید بر افرادی که زمینه اعتیاد را دارند انجام شود؛ به صورت کلی احتمال اینکه انسان‌های گوشه نشین، منزوی، دو قطبی و اجتنابی به سمت اعتیاد بروند، نسبت به دیگر افراد بیش‌تر است.

شریفی یزدی با اشاره به این موضوع که مدارس دوران ابتدایی گلوگاه مهمی برای فهمیدن گرایش به اعتیاد است، تشریح کرد: آموزش و پرورش در دوران ابتدایی باید افراد را غربالگری روانشناختی کند که در نتیجه آن اختلالات روانی و شخصیتی افراد مشخص شود تا نسبت به اختلالات آن‌ها برای افراد، آموزش و مهارت به آن‌ها یاد داده شود که متاسفانه این اتفاق در سیستم آموزشی ما رخ نمی‌دهد.

اخبار مرتبط

ارسال به دیگران :

نظر شما