مصدومیت ۱۸ نفر و مفقودی ۲ نفر در سیل سوادکوه/ ویدئو

بارندگی‌های عصر دیروز و شب گذشته منجر به طغیان رودخانه " تِلار" در سوادکوه و خسارت سنگین سیل به بخش راه، زیرساخت، منازل و زمین‌های کشاورزی شد.

رمضان غلامی اِواتی فرماندار شهرستان سوادکوه با بیان اینکه از بعد مغرب دیشب همچنان درگیر هستیم، گفت: شاهد بارش شدید باران بودیم، آب‌گرفتگی شدید را در حوزه شهری در زیراب و پل‌سفید داریم، محور دِراسِله، مسیر لَلِه‌بَند، شیرکلا، مومیج‌خِیل و گِررودبار بسته شده است، بیل راهداری و شرکت البرز را نیز برای محور دِراسله فرستادیم.

وی افزود: در شرایطی که درگیر سیل شدیم از مسیر خطیرکوه نیز سیلی جاری شد، شهرداری‌ها را آماده‌باش داده بودیم، شهرک فرهنگیان پل‌سفید و خیابان خدمات زیراب دچار آب‌گرفتگی شده بود که لودر‌های البرز مرکزی و پیشرو معادن را هماهنگ کرده بودیم، پل کُردآباد زیراب نیز در خطر افتاده بود و خدمات ارسال کردیم.

فرماندار سوادکوه بیشترین وضعیت بحرانی سیل را در محور تهران ـ شمال در منطقه "طالع رودبار" دانست که منجر به مسدود شدن محور سوادکوه شده است و اظهار داشت: در منطقه "طالع رودبار" وضعیت فجیعی رخ داده و محور سوادکوه فعلاً بسته است و شب گذشته به‌دلیل شدت بحران سردار مسلمی، بسیج سازندگی استان، استاندار مازندران، اداره راه استان، مدیران‌کل آبفا، بحران، راهداری، قائم‌مقام معاون راهداری کشور وارد سوادکوه شدند و به‌همراه سپاه پاسداران و نیروی انتظامی وارد عمل شدند و استاندار دستور پیگیری‌های لازم برای بازگشایی محور سوادکوه را داده است و بیش از ۱۵ دستگاه لودر، بیل و بولدوزر اعزام شده است.

غلامی اِواتی یادآور شد: راه‌های روستایی تخریب شده بود که جهت بازگشایی اقدامات درحال انجام است و تعدادی بازگشایی شده است.

وی درمورد تلفات انسانی این سیل نیز گفت: برآورد خسارت مالی هنوز انجام نشده است، چون همچنان درگیر هستیم، زمین‌های کشاورزی، منازل و راه آسیب دیده است، اما ۱۸ مصدوم تاکنون داشتیم که ۴ نفر سرپایی درمان و ۱۴ نفر تحت درمان هستند، درراه‌ماندگان نیز در پادگان دوآب، امام‌زاده عبدالحق (ع) و مسجد کندوان اسکان داده شده‌اند.

نماینده عالی دولت در شهرستان سوادکوه با بیان اینکه این سیل ویرانگر خللی در برگزاری انتخابات ایجاد نخواهد کرد، تصریح کرد: باوجود ویرانی سهمگین و خرابی راه‌ها، اما خللی در برگزاری انتخابات پیشِ‌رو ایجاد نشده است و انتخابات را سالم و صحیح برگزار خواهیم کرد.

وی افزود: از تمامی دستگاه‌های خدمات‌رسان به‌ویژه از شرکت‌های البرز و پیشرو که از شب گذشته کنار ما هستند تشکر ویژه دارم.

بازدید شبانه استاندار مازندران از مناطق سیل‌زده سوادکوه

یوسف نوری استاندار مازندران در جریان بازدید از محور سوادکوه پس از وقوع سیل شب گذشته در جمع خبرنگاران اظهار داشت: محور سوادکوه دیشب گرفتار سیلاب شد و تلاش‌ها برای امدادرسانی در منطقه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه بارش باران سبب بالا آمدن آب رودخانه در مسیل شد اضافه کرد: رانش زمین و ریزش سنگ‌های کوه را داشتیم که این موضوع سبب خسارت به تعدادی خودرو شده است. تعدادی از خودرو‌ها در سیلاب گرفتار شدند و عملیات نجات انجام شد.

استاندار مازندران همچنین تصریح کرد: محور سوادکوه نیز به‌دلیل حجم بالای سیلاب و طغیان شدید رودخانه مسدود شده بود که پس از ایمن‌سازی بازگشایی خواهد شد.

وی گفت: در پل‌سفید و زیراب آب‌گرفتگی منازل و مغازه‌ها سبب بروز خسارت‌هایی شد، اما تلفات جانی نداشتیم.

نوری در ادامه یادآور شد: با تلاش نیرو‌های راهداری، هلال احمر، سپاه، ستاد بحران استان و شهرستان و فرمانداری‌ها در منطقه حضور فعال داریم و با تجهیزاتی که به منطقه اعزام شده است بازگشایی مسیر و امدادرسانی دنبال می‌شود.

تلاش راهداران در بازگشایی مسیر سوادکوه

محسن محمدنژاد معاون راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مازندران نیز اظهار داشت: با توجه به وقوع سیل و جاری شدن سیلاب به محور‌های ارتباطی محور سوادکوه خسارات زیادی وارد شد.

وی در ادامه خاطر‌نشان ساخت: پس از وقوع سیل و رانش در سطح محورها، بلافاصله اکیپ و عوامل راهداری و دیگر دستگاه‌های امدادی با بسیج کلیه امکانات و ماشین‌آلات در محور‌های مذکور مستقر و اقدامات بهنگامی درخصوص بازگشایی راه‌ها و کمک به آسیب‌دیدگان به اجرا گذاشتند.

در جریان سیل سوادکوه دو نفر مفقود شدند

غلامعلی فخاری مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: وقوع سیل و مسدود شدن مسیر راه سوادکوه در دیشب را داشتیم که با اعزام تیم‌های عملیات امداد و نجات اقدامات فوری امدادرسانی انجام شد.

وی اضافه کرد: در حادثه سیل دیشب که در منطقه پل‌سفید سوادکوه به وقوع پیوست وقوع سیلاب سبب شد ۷ مصدوم در پایگاه‌های امداد و نجات جوارم و ارفعده به بیمارستان شهدای زیراب و بیمارستان فیروزکوه منتقل شوند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران از مفقودی ۲ نفر خبر داد و تصریح کرد: یک دختر ۱۵ ساله و یک بانوی ۴۵ ساله در جریان سیل مفقود شدند.

فخاری مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران خاطرنشان کرد: در امداد و نجات انجام‌شده ۳۱ نفر به محل امن منتقل شدند.

وی با بیان اینکه ۴۰ مورد اسکان مسافران در راه مانده انجام شد اظهار کرد: مسافران در پایگاه گدوک و ۱۰ مورد در پایگاه ارفعده اسکان یافتند.

 فخاری از تخلیه آب به‌تعداد ۱۱ مورد در منازل مسکونی روستای کردآباد خبر داد و در ادامه بیان کرد: عملیات امداد و نجات ادامه دارد.

اخبار مرتبط

ارسال به دیگران :

نظر شما