سیل و توفان لیبی صدها کشته برجای گذاشت

هلال احمر لیبی اعلام کرده است در پی وقوع توفان و سیل بی‌سابقه در این کشور دست‌کم ۲۰۰ نفر کشته شده‌اند، با این حال برخی از منابع خبری شمار تلفات این حادثه را تا ۲۰۰۰ نفر تخمین زده‌اند.

به گزارش خطرفوری، در حالی که رهبر دولت خودخوانده در شرق لیبی می‌گوید تعداد کشته‌ها بیش از ۲۰۰۰ نفر خواهد بود، شبکه «الجزیره» به نقل از مرکز پزشکی استان «البیضاء» واقع در شمال شرق این کشور اعلام کرده است: برآوردهای اولیه حاکی از تلف شدن ۵۰۰۰ نفر تنها در شهر «درنه» بر اثر سیل است.

 وزیر کشور دولت در شرق لیبی نیز گفت: اجساد بیش از ۱۵۰۰ نفر که بر اثر بارندگی شدید در شهر درنه جان خود را از دست داده بودند پیدا شده و تعداد مفقودان به ۷۰۰۰ نفر رسیده است.

توفان دانیال روز یکشنبه از اروپا به سواحل لیبی رسید و به اعلام وضعیت اضطراری در این کشور منجر شد.

همچنین در این کشور سه روز عزای عمومی اعلام شده است.

در جریان عملیات امداد هفت نفر از نیروهای ارتش لیبی هم مفقود شده‌اند. مقام‌های شرق لیبی ممنوعیت آمد و شد اعلام کرده‌اند و مدارس و مغازه‌ها تعطیل شده‌اند.

 شهرهای بنغازی، سوسه، درنه و المرج از این توفان آسیب زیادی دیده‌اند.

اگرچه آمار مرگ و میر ناشی از این توفان و سیلی که به همراه داشته رو به افزایش است، هلال احمر لیبی از ویران شدن تنها ۱۵۰ خانه خبر داده است.

رئیس شبکه امداد هلال احمر لیبی به خبرگزاری رویترز گفته است تنها در شهر درنه ۱۵۰ نفر کشته شده‌اند.

دو سد در شهر درنه که نزدیک به ۱۰۰ هزار سکنه دارد، شکسته‌اند و بخش زیادی از شهر زیر آب رفته است.

مقام‌های محلی سانحه این شهر را «بندر فاجعه‌زده» اعلام کرده‌اند.

ساعاتی پس از آنکه دولت مستقر در طرابلس، آمار کشته‌شدگان را ۱۵۰ نفر اعلام کرد، اسامه حماد، رهبر دولت مستقر در شرق لیبی، در شبکه تلویزیونی این کشور گفت: هزاران نفر مفقودند و تعداد کشته‌ها بیش از ۲۰۰۰ نفر است. چندین محله در درنه با ساکنانشان ناپدید شده‌اند و با آب رفته‌اند.

شهر مصراته نیز در غرب از سیل مصون نمانده است. تصاویر ویدیویی تائید نشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد چندین راننده روی سقف خودروهای خود در محاصره آب نشسته‌اند و جریان سیل یک مرد دیگر را با خود می‌برد.

به جز مدارس و مغازه‌ها، چهار بندر نفتی اصلی کشور نیز بسته‌اند.

دفتر سازمان ملل متحد در لیبی نیز گفته است که اخبار توفان را از نزدیک دنبال می‌کند و در حمایت از عملیات امداد در این کشور، کمک‌های فوریتی لازم را در سطح محلی و ملی فراهم خواهد کرد.

توفان دانیال هفته گذشته در یونان، ترکیه و بلغارستان ده‌ها نفر را کشت.

مصر نیز خود را برای رسیدن این توفان آماده می‌کند و دوشنبه شب سازمان هواشناسی این کشور از متراکم شدن ابرهای توفان‌زا بر فراز سواحل شمال غرب کشور خبر داد.

 

اخبار مرتبط

ارسال به دیگران :

نظر شما