گذشت از خونخواهی در یک قدمی طناب دار

مردی که از 16سال قبل به اتهام قتل برادرزاده همسرش به قصاص محکوم شده و زیر تیغ قرار داشت با تلاش‌های مسئولان قضایی و با اعلام رضایت ولی دم از چوبه دار نجات پیدا کرد. اما انگیزه او از این قتل چه بود و چطور شد که تنها ولی دم حاضر شد او را ببخشد؟

به گزارش خطر فوری، نخستین برگ از این پرونده اواسط سال86 توسط مأموران پلیس آگاهی بندرعباس ورق خورد. به مأموران خبر رسید که در جریان درگیری بین دو نفر در سه راه برق این شهر، پسر جوانی با ضربات چاقوی شوهر عمه‌اش به  قتل  رسیده و قاتل نیز متواری شده است. با حضور تیم بررسی صحنه قتل تحقیقات در این‌باره آغاز و جسد مقتول برای انجام بررسی‌های دقیق‌تر به پزشکی قانونی منتقل شد. تحقیقات مقدماتی نشان می‌داد که قاتل و مقتول از مدتی قبل با یکدیگر دچار اختلاف شده و چند مرتبه نیز با یکدیگر درگیر شده بودند​.

ادامه بررسی‌ها جزئیات بیشتری از اختلافات قاتل و مقتول را برملا کرد. آنطور که شواهد نشان می‌داد مقتول که اهل آبادان بود از مدتی قبل برای کار به بندرعباس آمده بود. او که جایی نداشت با عمه و شوهرعمه‌اش زندگی می‌کرد. این ماجرا ادامه داشت تا اینکه روزی یک خودرو با پسر جوان که آن زمان 25 سال داشت تصادف کرد و راننده محکوم به پرداخت  دیه  شد. مدتی بعد با رأی دادگاه چند میلیون تومان به‌عنوان دیه به او پرداخت شد. از آن روز به بعد رفتار عمه و شوهرعمه با پسر جوان تغییر کرد. آنها که مدت‌ها بود از پسر جوان در خانه‌شان میزبانی می‌کردند توقع داشتند که او بخشی از دیه‌ای که نصیبش شده را به آنها بدهد. با وجود این اما پسر جوان چنین قصدی نداشت. به همین دلیل بعد از مدت‌ها زندگی با عمه و شوهرعمه‌اش به‌خاطر اختلافی که با آنها بر سر دیه پیدا کرده بود خانه آنها را ترک کرد.
پسر جوان شب‌ها را هم در محل کارش می‌خوابید و به‌دنبال تهیه خانه‌ای بود تا به‌طور مستقل زندگی کند. با این حال اما عمه و شوهرعمه‌اش همچنان به‌دنبال گرفتن پول از او بودند. روز حادثه آنها به محل کار پسر جوان رفتند و بر سر گرفتن پول با او درگیر شدند و در این بین شوهرعمه با چاقویی که داشت چند ضربه به پسر جوان زد و همراه همسرش از آنجا گریخت. چند روز از وقوع این جنایت می‌گذشت که مأموران موفق شدند عامل این جنایت را  دستگیر  کنند.

او به  قتل  برادرزاده همسرش اعتراف کرد و گفت قصدی برای کشتن او نداشته و قتل به‌طور ناخواسته اتفاق افتاده است. او گفت مقتول مدت‌ها در خانه ما زندگی می‌کرد و توقع داشتیم بخشی از پولی که به‌دست آورده به ما بدهد تا مشکلات مالی مان برطرف شود، اما او حاضر به این کار نبود و با یکدیگر دچار اختلاف شدیم و این حادثه اتفاق افتاد. متهم مدتی بعد در دادگاه محاکمه و با درخواست تنها ولی دم که مادر مقتول بود به  قصاص  محکوم شد. این رأی مدتی بعد نیز در دیوان عالی کشور تأیید و همه‌‌چیز برای اجرای حکم قصاص آماده شد.

پایان کابوس قصاص

با وجود قطعی شدن رأی اما اجرای آن به تعویق افتاد و مرد محکوم به قصاص حدود 16سال را پشت میله‌های زندان با کابوس چوبه دار دست‌وپنجه نرم می‌کرد. در این شرایط مسئولان قضایی بندرعباس تلاش‌های خود برای ایجاد صلح و سازش در این پرونده را آغاز کردند تا اینکه سرانجام چند روز قبل مادر مقتول اعلام کرد که قاتل را می‌بخشد.

قاضی الهام پوردهقان فراشاه، معاون دادستان و مسئول واحد اجرای احکام دادگستری بندرعباس  گفت:‌ در این پرونده همکارم آقای کاظم شاهرخ‌نیا، از اعضای شورای حل اختلاف زندان بندرعباس تلاش زیادی انجام داد. او برای جلب رضایت اولیای دم بارها به آبادان سفر کرد تا اینکه سرانجام اولیای دم حاضر به بخشش شدند.

او درباره وضعیت این مرد بعد از تحمل 16سال حبس گفت: او از لحاظ جنبه عمومی جرم نیز به حبس محکوم شده بود که با احتساب ایام بازداشت از زندان آزاد شد.‌

 

اخبار مرتبط

ارسال به دیگران :

نظر شما